Galeria sztuki “Inny Śląsk” została założona przez Krzysztofa Mazika w Tarnowskich Górach w 1990 roku. Jest to jedna z najstarszych prywatnych galerii sztuki w Polsce, która działa nieprzerwanie. Galeria mieści się w południowej części budynku dawnej fabryki mebli Carla Dominika. Wystrój pomieszczeń jest dziełem Marka Wrońskiego oraz Wernera Lubosa.
Galeria jest żywym miejscem spotkań otwartym na wszystkie formy sztuki.
W jej przestrzeniach jest realizowane jest około 10 wystaw rocznie, ze szczególnym uwzględnieniem panoramy artystów ze Śląska. Dominują indywidualne wystawy malarstwa i fotografii. Poza działalnością wystawienniczą, w organizowane są także spotkania literackie, pokazy filmowe, koncerty (dominują jazz, blues, rock) i debaty wokół ważnych spraw społecznych dla miasta i regionu. To także miejsce o walorach edukacyjnych, z którego korzystają uczniowie tarnogórskich szkół.
W Galerii swoje prace prezentowali m.in.: Roman Nowotarski, Joanna Furgalińska, Aleksandra Kozera, Edward Inglot, Pavel Hlavaty, Andrzej Tobis.
Wśród muzyków, którzy występowali w Galerii można wymienić twórców takich jak: Antoni Gralak, Wojciech Karolak, Leszek Możdżer, Krystyna Prońko, Tomasz Stańko, Krzysztof Ścierański, José Torres, Tymon Tymański.
Galeria posiada w komisie wiele prac współczesnych artystów, zapraszamy do zapoznania się z zakładką komis lub umówienia indywidualnej wizyty.
Krzysztof Mazik
Urodzony w 1949 w Dzierżoniowie. Pomysłodawca i właściciel Galerii Sztuki “Inny Śląsk”, animator kultury, inicjator niezliczonej ilości wystaw, koncertów, spotkań z poetami i niezwykłymi postaciami ze świata kultury i polityki, felietonista, społecznik, przyjaciel artystów ,„kolorowych ptaków”, ludzi. Orędownik wielu arcyciekawych inicjatyw lokalnych min. „Szlaku odrestaurowanych pałacyków i zabytków rodu Donnesmarcków”, wolontariusz organizacji pozarządowych. Obywatel. Wolny i świadomy człowiek, któremu nieobojętny jest świat, który go otacza. Miłośnik i znawca Śląska i śląskości. Taternik jaskiniowy, czyli grotołaz, prywatnie mąż Aleksandry i ojciec trójki dorosłych już pociech: dwóch córek i syna.
Przeczytaj biografię Krzysztofa Mazika także na stronie Encyklopedii Solidarności.